Obmedzujú Vás pri športe okuliare? S kontaktnými šošovkami môžete byť aktívny naplno.
- Podrobnosti
- Uverejnené: streda, 27. december 2017, 09:30
Radi športujete či prevádzkujete inú fyzickú aktivitu a pri tom patríte k tým, ktorých zrak nie je stopercentné? Nosíte okuliare, ale ich nepraktickosť obmedzuje Vaša plná účasť na športovej činnosti? Potom kontaktné šošovky sú tou pravou alternatívou, ktorá pomôže užiť si naplno radosť zo športu.
Či už sa venujete športu profesionálne či rekreačne, optimálna zrak je jedným z najdôležitejších atribútov k dosiahnutiu úspechu. Kontaktné šošovky sa na rozdiel od okuliarov nezahmlievajú, nezošmykujú či nepadajú pri najmenšom prudšom pohybe. Ich výhodou oproti okuliarom tiež je, že umožňujú periférne videnie a ich okraje (rámčeky) neruší pri pohľade do strán.
Okuliare pri športe však nie sú zatracované úplne. Pri určitých aktivitách používajú športovci okuliare ochranné (napríklad lyžiarske), ktoré zabraňujú zranenia očí, alebo okuliare slnečné, chrániaci oči pred UV žiarením. Zakomponovanie dioptrickej korekcie do ochranných alebo športových slnečných okuliarov je o niečo zložitejšie, a preto aj v týchto prípadoch športovci často nosí pod nedioptrickými okuliarmi kontaktné šošovky.
Výhody nosenia kontaktných šošoviek pri športových aktivitách
- Nezávislosť na počasí - Kontaktné šošovky sa nezahmlievajú ani nezamáča, čím nijako neobmedzujú pri prevádzkovanej aktivite. Možno ich tiež nosiť pod prilbami, maskami či ochrannými okuliarmi.
- Stálosť - Riziko uvoľnenie šošoviek je oveľa menšia ako u okuliarov, aj keď nie je vylúčené úplne. Ak už k vypadnutiu šošovky dôjde, finančná strata je väčšinou mnohonásobne nižšia ako pri poškodení či úplnom rozbití dioptrických okuliarov.
- Širšie zorné pole - Kontaktné šošovky poskytujú, v porovnaní s okuliarmi, všestranné videnie a lepšie periférne videnie, bežné pre človeka, ktorý nepotrebuje korekciu zraku.
- Reálnosť rozmerov - U kontaktných šošoviek nedochádza k zmenšovaniu či zväčšovanie objektov, zmenám tvarov alebo veľkostí pozorovaných vecí. Všetky objekty sú zobrazované v skutočných rozmeroch.
- Vnímanie hĺbky - Šošovky umožňujú lepšie vnímanie hĺbky a poskytujú celkovo stabilnejšie videnie.
- Menšie skreslenie - Kontaktné šošovky sa pohybujú zároveň s očami. V dôsledku toho je stred šošovky vždy v súlade so stredom oka, čo nie vždy platí u okuliarov.
- Žiadne odlesky - Kontaktné šošovky eliminujú odlesky, ktoré sa môžu vyskytovať na povrchu okuliarov.
Pri rôznych športoch sú najviac oceňované rozdielne pozitívne atribúty nosenie kontaktných šošoviek zmienené vyššie. Napríklad pri futbale či hokeji pomáhajú šošovky udržať sústredenie na lopte či puku a zároveň periférne sledovať spoluhráčov i protihráčov. Pri jazde na horskom bicykli v prírode sa zase šošovky nezašpinia blatom, ani nebudú tlačiť pod prilbou. Či už sa venujete akejkoľvek športovej aktivite, iste oceníte slobodu, ktorú Vám šošovky dávajú.
Výnimkou, kedy je nutné zvážiť použitie kontaktných šošoviek pri športe, sú aktivity, pri ktorých Vaše oči prichádza do styku s vodou. Pokiaľ športovo či rekreačne plávate alebo hráte vodné športy, určite by ste si mali pohovoriť o rizikách nosenia kontaktných šošoviek so svojím očným lekárom. Ak je to možné, mali by ste sa úplne vyvarovať kontaktu medzi vodou a šošovkami. Vo vode sa vyskytuje veľké množstvo vírusov či mikróbov, ktoré sa môžu zachytiť na kontaktnej šošovke. Hrozí tu riziko podráždenia, očné infekcie alebo dokonca nevratného postihnutia zraku.
Ak sa kontaktné šošovky aj napriek varovaniu rozhodnete používať, a dôjde k vniknutiu vody do očí, mali by ste šošovky čo najskôr vybrať a vydezinfikovať. Znížite tak riziko prípadnej infekcie. Mäkké šošovky sú porézne, vďaka čomu lepšie absorbujú. Vysoká absorpcia vlhkosti je žiaduca vlastnosť šošoviek, zabraňujúci vysušovaniu očí. V prípade chemikálií a baktérií v prírodných vodách či plaveckých bazénoch je absorpcia naopak nežiaduca. Okamžité vyčistenie pri styku s vodou je tak veľmi dôležité pre zachovanie zdravia očí.
Kontaktné šošovky na opakované použitie, vyžadujúce starostlivosť a uchovanie v čistom stave, sa javí pre vodné športy ako nevhodné. Pokial chcete šošovky vo vode nosiť, oveľa bezpečnejšími sú šošovky jednorazové. Tie by ste mali ihneď po kúpaní zlikvidovať a oči ošetriť očnými kvapkami alebo umelými slzami určenými pre použitie s kontaktnými šošovkami. Ak budete pociťovať nepríjemné dráždenie alebo ak potrvá začervenanie očí aj dlhšiu dobu po vybratí šošoviek po ukončení vodné aktivity, odporúčame sa čo najskôr obrátiť na očného lekára.
Aktívny spôsob života by mal viesť každý z nás. Či to znamená, že vyrážate na horské túry, zvyšujete si adrenalín extrémnymi športy alebo sa radi zapotíte vo fitness centre, perfektné videnie je nutnosťou alebo môže aspoň celkový zážitok výrazne spríjemniť. Dioptrické okuliare postačí pri rade rekreačných športov, pri väčšine športových aktivít však užívatelia ocenia slobodu a pohodlie, ktoré im ponúka kontaktné šošovky.