Anizometropia a jej náprava
- Podrobnosti
- Uverejnené: streda, 14. marec 2018, 09:35
Anizometropia je odborný názov pre vadu zraku, pri ktorej má každé oko rozdielnu refrakčnu silu, v dôsledku čoho oči zameriavajú objekty nerovnomerne a osoba tak vidí rozmazane. Vada môže byť spôsobená tým, že sa človek narodí alebo v priebehu vývoja v detstve získa výrazne odlišnú veľkosť alebo odlišný tvar každého oka.
Nerovnomernosť môže byť v asymetrickom zakrivenie (astigmatizmus), v asymetrickej ďalekozrakosti (hypermetropia), v asymetrickej krátkozrakosti (myopia) či v kombinácii týchto vád (antimetropia). Všeobecne sa za stav anizometropie považuje rozdiel troch a viac dioptrií.
Názov je zloženinou gréckych výrazov: "an" - nie, "iso" - rovnaké, "meter" - zmerať, "ops" - oko.
Dôležitosť pravidelných kontrol zraku u detí
Anizometropia môže u detí spôsobovať tzv. amblyopiu, čiže tupozrakosť. Mozog sa spočiatku snaží zameriavať na objekty rovnakou silou, ale pretože oči nemajú rovnaký refrakčnej výkon, nemôže ich používať dohromady. Obraz jedného oka sa javí viac rozmazaný, než obraz oka druhého. Mozog tak začne používať oko s jasnejším, zreteľnejším obrazom. Druhé oko bude ignorované a jeho funkcie oslabovaná.
Vo väčšine prípadov neexistujú žiadne vonkajšie zreteľné príznaky (s výnimkou škúlenie) a dieťa si často nesťažuje, pretože sa naučilo vidieť dobre sa zdravším okom. Z toho dôvodu môže byť ťažké anizometropiu odhaliť. Je preto dôležité, aby deti už od mala podstupovali pravidelné kontroly zraku u pediatra, ktorý môže problém identifikovať. Okamžitá liečba vady je zásadná pre budúci vývoj slabšieho oka.
Odhaduje sa, že približne 6% detí vo veku 6 až 18 rokov trpí anizometropiou. Prieskum zistil, že sa táto chyba vyskytuje častejšie u chlapcov ako u dievčat. Prognóza úspechu liečby sa líši podľa veku dieťaťa a podľa závažnosti vady v čase odhalenia. Všeobecne možno povedať, že liečba býva úspešnejší u detí v mladšom veku.
Ako anizometropiu liečiť?
U nízke anizometropie, keď je rozdiel v dioptriách menej ako 3 D, môže k náprave postačiť predpísanie okuliarov. Aby mozog začal používať obe oči dohromady, musí byť okuliare nosené konzistentne podľa inštrukcií. Ak sa u dieťaťa vyskytne tupozrakosť ("lenivé oko"), vývoji slabšieho oka môže pomôcť zakrytie zdravšieho oka pomocou obväzu či filtra v šošovke okuliarov. V niektorých prípadoch však ani okuliare rozvoju tupozrakosti nezabráni.
Vzhľadom ku zväčšujúcemu efektu môžu okuliare, ktorých šošovky sú umiestnené niekoľko milimetrov pred rohovkou oka, vytvárať rozdiely vo veľkosti obrazu pozorovanom každým okom a tým tak zabraňovať správnemu binokulárnemu videniu. Tento druh dvojitého videnia je nazývaný aniseikonia. Riešením je umiestnenie korekčné šošovky priamo na povrch oka.
Pre korekciu vysokej anizometropie s rozdielom 3 a viac dioptrií medzi oboma očami sú teda oveľa účinnejšie kontaktné šošovky. Tie neovplyvňujú veľkosť obrazu na sietnici tak ako okuliare. Mozog je schopný synchronizovať obraz z každého oka oveľa lepšie. Predpis pre každú z šošoviek možno presne špecifikovať pre ľavé aj pravé oko. Pacienti v prevažnom množstve prípadov získavajú uspokojivejšie videnie ako pri použití okuliarov. Podmienkou je však dobrá znášanlivosť šošoviek.
Ak okuliare neprinášajú potrebné výsledky alebo je ich použitie vzhľadom k vysokému stupňu anizometropie nevhodné, a oči pacienta neznášajú dobre kontaktné šošovky, alternatívnym riešením môže byť refrakčná chirurgický zákrok. Ktorý zo spôsobov nápravy anizometropie je ten najvhodnejší pre daného pacienta, vždy najlepšie posúdi očný lekár.