Ako skutočný nositeľ kontaktných šošoviek popisuje jeho mnohoročné skúsenosti
- Podrobnosti
- Uverejnené: utorok, 17. september 2019, 10:36
Na internete môžete nájsť veľa článkov na tému okuliare a kontaktné šošovky. Málo ktorý z nich však opisuje skutočnú, autentickú skúsenosť človeka s vadou zraku, ktorý sa musí dennodenne potýkať sa strasťami spojenými s korekciou zlého videnia. Požiadali sme teda Daniela, tridsaťpäťročného muža, aby nám priblížil svoje vlastné mnohoročné zážitky.
Nepríjemné pocity kvôli nosenie okuliarov v detstve
Už od útleho detstva som bol medzi deťmi známy pre svoje obrie okuliare s hrubými sklami a silnými obrúčkami, priťahujúci pohľady z veľkej diaľky. Veľmi som sa za to hanbil, a kedykoľvek to len šlo, okuliare som dával dole a snažil sa hrať sa bez nich. Nebolo to ale ľahké. Niektoré športové aktivity som bez nich nemohol robiť, čo ma mrzelo, a hrať s nimi predstavovalo riziko, že mi okuliare spadnú z tváre a rozbijú sa. To by som potom doma dostal poriadne vynadáno. Moja mamička si ako samoživiteľka nemohla dovoliť kupovať mi každú chvíľu nové okuliare. A tak som sa radšej detských hier stránil.
V dospievaní predstavovalo nosenie okuliarov menšiu šancu nájsť si dievča. Moje okuliare vyzerali už oveľa lepšie, mali slabšie obrúčky a tiež skla nebola tak tučná, aj keď silné dioptrie mi zostali. Na prvé rande som šiel s dievčaťom, ktoré tiež nosilo okuliare, čo pre mňa predstavovalo úľavu, pretože sme na tom boli obaja rovnako.
Kontaktné šošovky mi zmenili život
Keď som sa dozvedel o existencii kontaktných šošoviek a mohol som si ich dovoliť sám zaplatiť, nemohol som sa dočkať, až vyskúšam svoj prvý pár. S nadšením som si dohodol návštevu očného lekára, ktorý vykonal všemožné vyšetrenie a potvrdil, že moje oči sú zdravé pre nosenie šošoviek. Cítil som sa, ako by to bol najlepší deň v mojom živote.
Moje prvé šošovky boli mesačné kontaktné šošovky. Dostal som skúšobný pár, ktorý mi mal pomôcť adaptovať sa na ich pravidelné nosenie. Zo začiatku mi chvíľu trvalo, kým som sa so šošovkami naučil správne manipulovať a zvykol si na potrebu sa o ne riadne starať. Musel som sa naučiť dodržiavať všetky pravidlá spojené s používaním kontaktných šošoviek, ale robil som to rád. Videl som perfektne bez toho, aby mi na tvári prekážali okuliare. Skvelé na tom všetkom bolo, že som mohol začať robiť aktivity, ktoré som si dovtedy upieral, a aj moje sebavedomie začalo rásť.
Osobné rady, ako zaobchádzať s kontaktnými šošovkami
Určite odporúčam si pred nasadzovaním a vyberaním šošoviek poriadne umyť ruky a k vysušeniu použiť uterák, ktorý nepúšťa drobné chĺpky. Párkrát sa mi stalo, že som si prstom zaniesol do oka nitku z uteráka, ktorá spôsobila podráždenie, takže som potom musel šošovku opäť vybrať, oko i šošovku opláchnuť a začať s nasadzovaním znova.
Z počiatku mi trvalo, než som sa naučil správnu techniku vkladanie a vyberanie šošoviek. Niekedy som potreboval až 45 minút pred zrkadlom. Dnes, po 16 rokoch praxe, zvládam všetko počas 5 sekúnd aj bez zrkadla. Musel som si nacvičiť optimálny spôsob dotýkanie očí a udržanie otvorených viečok. Ako pravák som si osvojil nasledujúci postup:
- Pri vkladaní šošovky do oka najprv na špičku pravého ukazováka naberiem z puzdra šošovku tak, aby ležala na prste ako malá mištička. Potom ľavým prostredníkom jemne nadvihnete a držím horné viečko a prostredníkom alebo prstenníkom pravej ruky opatrne stiahnem dolné viečko. Očné buľvou pohnem, ako keby som sa chcel pozrieť vysoko hore. Potom vložím kontaktnú šošovku usadenú na špičke ukazováku a okom pohnem späť dolu. Vo väčšine prípadov sa šošovka prichytí na oku a po pár pohyboch očnej buľvy a pár žmurknutia sa usadí na svojom mieste. Rovnaký postup opakujem na druhom oku.
- Pri vyberaní opäť pridržíme vrchné a spodné viečko rovnakými prsty. Tentoraz pomocou ukazováka a palca pravej ruky uchopím šošovku a veľmi zľahka sa ju snažím akoby zovrieť. To vedie k jej odlepeniu od povrchu oka a následnému vybratiu.
Veľmi sa mi osvedčilo zavedenie rutiny, pri ktorej vždy vkladám a tiež vyberám šošovku najprv z pravého oka a následne z oka ľavého. Keď som používal mesačné kontaktné šošovky, vopred som si pripravil púzdro na šošovky, naplnil ho čerstvým roztokom a po dôkladnom ošetrení do neho uložil obe kontaktné šošovky. Očistenie som vykonával tak, že som šošovku vložil do dlane zovreté do tvaru misky, nakvapkal som na ňu niekoľko kvapiek roztoku a malíčkom druhej ruky krúživými pohybmi očistil povrch šošovky.
Ako dlho šošovky nosiť
Priznám sa, že som nie vždy vzorne dodržiaval predpísanú dobu nosenia. Ale po jednej nepríjemnej infekcii, kedy mi očný lekár vysvetlil, ak nebezpečné môže byť používanie šošoviek dlhšie, než je doba ich opotrebenie, už neriskujem zdravie svojich očí a šošovky pravidelne vymieňam.
Moje prvé skúsenosti boli s mesačnými kontaktnými šošovkami, o ktoré som sa musel pravidelne starať a každý mesiac je vymieňať za nové. Po čase som kvôli pohodliu prešiel na šošovky jednodňové, ktoré na konci dňa jednoducho vyhodím, čím odpadá všetka starostlivosť. Vzhľadom k môjmu nabitému každodennému programu je to pre mňa ideálne riešenie. Správne by som v týchto šošovkách vôbec nemal spať, pretože na to nie sú určené, ale výnimočne sa mi to stane. Druhý deň ráno potom pri ich vyberaní trpím, pretože šošovky stratí väčšinu vlhkosti a vo vysušenom stave je ich vyberanie z očí dosť ťažké. Oči mám začervenané a podráždené a radšej im doprajem deň odpočinku od nových šošoviek. Už som uvažoval o prechode na šošovky s predĺženým režimom používania, ktoré umožňujú nosenie aj cez noc, ale zatiaľ som sa k tejto zmene neodhodlal.
Čo môže byť príčinou pocitu podráždenia?
Ak pociťujete pri nosení kontaktných šošoviek mierne nepohodlie alebo podráždenie, môže byť dôvodom niektorá z nasledujúcich príčin:
- V oku alebo pod šošovkou sa nachádza nečistota. V takom prípade nemusíte šošovku nutne vyberať z oka. Niekedy stačí prsty roztvoriť viečka, umytý ukazovák zľahka umiestniť na šošovku a párkrát s ňou pohnúť doprava a doľava. Potom niekoľkokrát zažmurkať a nečistota by sa mala dostať do kútika oka, odkiaľ ju možno ľahko odstrániť, prípadne je vyplavená pomocou sĺz. Vypomôcť si môžete tiež nakvapkaním pár kvapiek umelých sĺz, ktoré uľahčia vyplavenie. Ak ani to nepomôže, vyberte šošovku z oka, dôkladne ju opláchnite roztokom a znova vložte.
- Šošovku ste vložili do oka naruby. To nie je nič neobvyklé a aspoň raz sa to stane snáď každému. Budete mať pocit, ako keby šošovka chcela z oka vyskočiť a oko začne nadmerne slziť. Vyberte ju a vykonajte nasledujúci test. Vložte šošovku do dlane alebo na špičku prsta. Pokiaľ sa bude viditeľne snažiť narovnať sa v protismere prehnutie, s najväčšou pravdepodobnosťou je šošovka ohnutá naruby. Zľahka pomôžte šošovke, aby sa prirodzene ohla do správneho smeru, vykonajte dezinfekciu roztokom a vložte späť do oka.
- Došlo k poškodeniu šošovky. Pri manipulácii môže ľahko dôjsť k natrhnutiu alebo poškriabaniu tenké, krehké kontaktné šošovky. Dbajte vždy na to, aby ste sa vyhli kontaktu šošovky s ostrými hranami nechtov. Keď pociťujete nepríjemné dráždenie a začervenanie oka, sprevádzané nadmerným slzením, a nezdá sa, že máte v oku nejakú nečistotu, vyberte šošovku a dôkladne ju na svetle prezrite. Pokiaľ objavíte prasklinu alebo natrhnutý okraj, šošovku vyhoďte a vymeňte za novú. Ak sa to stane u mesačných kontaktných šošoviek, kde nemáte k dispozícii toľko sád, môžete priniesť šošovku k optikovi a reklamovať jej výmenu.
Ako dlhoročný užívateľ kontaktných šošoviek na korekciu krátkozrakosti môžem ich použitie vrelo odporučiť. Ostré videnie si vďaka nim užívam takmer každý deň. Spoľahlivo mi slúži hlavne pri špeciálnych príležitostiach ako sú športové aktivity alebo spoločenské akcie. Aj keď rád očiam nechám čas od času oddýchnuť, na kontaktné šošovky nedám dopustiť a ak mi to zdravie očí dovolí, určite budem ich verným užívateľom aj po mnoho nadchádzajúcich rokov.